Showing posts with label KDL40BX420. Show all posts
Sony BRAVIA KDL40BX420 40-Inch 1080p LCD HDTV, Black for Sale – Review & Buy at Cheap Price
Sony BRAVIA KDL40BX420 40-Inch 1080p LCD HDTV, Black Overview
Sony BRAVIA KDL40BX420 40-Inch 1080p LCD HDTV, Black
Sony BRAVIA KDL40BX420 40-Inch 1080p LCD HDTV, Black Specifications
January 2011
Sony KDL-40BX420
Full HD resolution in affordable, smaller-class display sizes. Click here for a larger image
Sony KDL-40BX420 LightSensor
Light Sensor automatically adjusts picture brightness based on ambient light.
Sony KDL-40BX420 Side
Side view. Click here for a larger image
HD for Any Room
Full HD 1080p Resolution
Five HD Inputs
USB Input
Scene Select
BRAVIA Sync Compatible
LightSensor Technology
24p True Cinema
KDL-40BX420 Select Specifications
Video
Screen Size (Diagonal):40 Inches
Display Type:LCD
Backlight Type:CCFL
Resolution:Full HD 1080p
Panel Frequency:60Hz
Tuner:Clear QAM/ATSC/NTSC
Inputs
HDMI:2 (Rear)
Component Video (Y/PB/PR):1 (Rear)
Composite Video:2 (1 Side/1 Rear)
USB 2.0 Ports:1 (Side)
RF Connection:1 (Rear)
Analog Audio Input:3 (1 Side/ 2 Rear)
PC Input:DSub 1(Side), Mini 1(Rear)
Outputs
Digital Audio Output:1 (Rear)
Analog Audio Output:1 (Rear)
Weight and Dimensions
Dimensions (WxHxD):39 x 23 5/8 x 3 3/4 Inches (39 x 25 x 9 7/8 Inches With Stand)
Weight:30.0 lbs. (34.6 lbs. with stand)
What's in the Box
Sony 2011 HDTV Comparison
Series:
BX320
BX420
EX520
EX523
EX620
EX720
NX720
HX820
HX929
Models:
22", 32"
32", 40", 46"
32", 40", 46"
32", 40", 46"
40", 46", 55"
32", 40",
46", 55", 60"
46", 55",
60"
46", 55"
46", 55"
Panel Type
LCD (CCFL)
LCD (CCFL)
Edge LED
Edge LED
Dynamic
Dynamic
Intelligent Peak LED
HD 720p
Full HD 1080p
3D Ready
Video Processing
BRAVIA Engine 3
BRAVIA Engine 3
X-Reality Engine
X-Reality Engine
X-Reality PRO Engine
X-Reality PRO Engine
Motionflow
120Hz