Showing posts with label UN46D6000. Show all posts
Samsung UN46D6000 46-Inch 1080p 120Hz LED HDTV (Black) for Sale – Review & Buy at Cheap Price
Samsung UN46D6000 46-Inch 1080p 120Hz LED HDTV (Black) Overview
The Samsung UN46D6000 46" Ultra Slim LED HDTV is a Smart TV, which allow you to easily search for movies, TV shows, explore Samsung Apps, chat with friends and find many other new interactive TV content. Featuring Auto Motion Plus 120Hz, reduces blur so that action movies, sports and video games have enhanced clarity. With Samsung’s Ultra Clear Panel, you can still get an amazing picture even with reflective light. The Samsung UN46D6000 46" Ultra Slim LED HDTV also features AllShare, allowing you to sync up many of your DLNA-enabled digital devices so you can access music, movies and photos right on your Samsung TV screen.
Samsung UN46D6000 46-Inch 1080p 120Hz LED HDTV (Black) Specifications
Internet-Ready Devices
Internet-Ready Television
February 2011
More Screen, Less Frame
Slim and Stylish LED HDTV
Samsung UN46D8000 Smart TV
With an incredibly slim half-inch bezel, the D6000 series gives you more screen in a smaller space.
Smart TV with Samsung Apps
Auto Motion Plus 120Hz with Clear Motion Rate
Auto Motion Plus 120Hz brings action movies and sports to life in the living room, thanks to frame-to-frame smooth motion. This technology eliminates motion blur by calculating the image and inserting it, creating a non-repetitive transition from one frame to the next. Blur is virtually eliminated and clarity enhanced, for smooth, lifelike motion.
1080p Full HD With Four HDMI Inputs
Exceeds ENERGY STAR Standards
ConnectShare Movie
Wide Color Enhancer Plus
AllShare DLNA Networking
Ultra Clear Panel
UN46D6000 Select Specifications
Video
Screen Size:45.5 Inches
Display Type:LED
Resolution:1080p Full HD
Inputs
HDMI:4 (version 1.4)
Component Video (Y/PB/PR):1
Composite Video1
PC Input:1
USB 2.0 Ports:3
Component Audio Input:1
PC Audio Input:1
Outputs
Digital Audio Output:1
Weight and Dimensions
Dimensions (WxHxD):42.9 x 25.9 x 1.2 Inches (42.9 x 28.1 x 10.8 Inches With Stand)
Weight:29.8 lbs. (37.7 lbs. with stand)
What's in the Box
Samsung 2011 LED/LCD Feature Comparison
Series
D8000
D7900
D630
D550
D450
D403
Screen Sizes
46", 55", 60", 65"
46", 55"
46", 55", 60"
40", 46", 55", 60"
40", 46", 55", 60"
40", 46", 55"
32", 40", 46", 55", 60"
32", 40"
22", 40"
22"
22"
19", 26", 32"
19", 32"
40", 46"
32", 37", 40", 46"
22", 26", 32"
32"
Full HD 1080p
240Hz
120Hz
3D
Samsung Apps
Your Video
Search All
Web Browser
Skype
HDMI Inputs
4
USB Ports
3
WiFi Built-In
Micro Dimming
Micro Dimming Plus
Micro Dimming Plus
Allshare
Qwerty Remote Included
3D Glasses Included
Design
One
One
ToC
ToC
High Glossy Black
High Glossy Black
Bezel Type
Ultra Thin
Ultra Thin
* 19" has 2 HDMI inputs
** 19" and 22" have only 1 HDMI input